ეკოლოგიური საქართველო - მომავლის მეურნეობა
ასოციაცია „ბუნებრივი ღვინისა“ და გერმანული ორგანული სოფლის მეურნეობის ასოციაცია Naturland-ის სამუშაო შეხვედრების ფარგლებში, ასოციაციის წევრებმა ინფორმაცია მიიღეს პროექტის შესახებ, რომლის სახელწოდებაა „ეკოლოგიური საქართველო - მომავლის მეურნეობა“.
Naturland-ის ექსპერტებმა ასოციაციის წევრებთან საველე საკონსულტაციო შეხვედრები გამართეს 15 აგვისტოს ყვარელის მუნიციპალიტეტის სოფელ თხილისწყაროში, „ანაპეას“ ბიომეურნეობაში და 16 აგვისტოს - ბაღდათის მუნიციპალიტეტის სოფელ მეორე ობჩაში „ბაიას ღვინის“ კუთვნილ ბიომეურნეობაში.
შეხვედრებისას შეფასდა ვაზის წამლობების პროცესი, როგორც ხარისხობრივი ისე ეკონომიკური კუთხით. მევენახე-მეღვინეებს საშუალება ჰქონდათ, ერთმანეთთან შეედარებინათ აღმოსავლეთ და დასავლეთ საქართველოს მევენახეობაში არსებული გამოწვევები და გაეკეთებინათ დასკვნები სოკოვანი დაავადებების წინააღმდეგ ბრძოლის როგორი მეთოდოლოგიაა მათთვის უკეთესი, რა თქმა უნდა, რეგიონის უნიკალურობის გათვალისწინებით.
„ნატურლენდის“ ექსპერტების - ევა გემელის, აქსელ სეკის, ამალ მიზანეს და ლაშა ჭანტურიას დახმარებით, ასოციაციის მევენახეებმა განიხილეს სხვადასხვა ბიოპრეპარატის გამოყენების გზები, დოზები და შესაძლებლობები. როგორც ექსპერტებმა განმარტეს, ვენახის მოვლის და განსაკუთრებით - წამლობის შემთხვევაში, პრეპარატის შერჩევისასაც მნიშვნელოვანია გათვალისწინებული იყოს ვენახის მდებარეობა, რეგიონის თავისებურებები და არსებული პრაქტიკული გამოცდილება.
17 აგვისტოს თბილისში, სასტუმრო Golden Tulip Design-ში პროექტის სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაზე მიწვეულ ასოციაციის წევრ მევენახე-მეღვინეებს „ნატურლენდის“ ექსპერტებმა დეტალურად გააცნეს პროექტი „ეკოლოგიური საქართველო - მომავლის მეურნეობა“ და ორგანიზაცია Naturland e.V.-ის საქმიანობა, მათი სამომავლო ხედვები ქვეყანაში ნატურალური ღვინის წარმოების განვითარების კუთხით.
შეხვედრაზე ხაზი გაესვა, თუ რაოდენ მნიშვნელოვანია ევროკავშირის წევრობის გზაზე მყოფი ქვეყნისთვის ბიო და ნატურალური სოფლის მეურნეობის განვითარებას, რადგან ეკომონომიკურ პროგრესს მუდამ თან უნდა ახლდეს ეკოლოგიის დაცვა და ბიომიმართულებაზე სახელმწიფოს და საზოგადოების აქცენტირება.
ორენოვან (ქართულ-ინგლისურ) შეხვედრაზე ნაჩვენები იყო საინტერესო ანიმაციები ბუნებრივ სოფლის მეურნეობასთან დაკავშირებით. სხვადასხვა ხერხებით მარტივად და გასაგებად იყო მოწოდებული ინფორმაცია, რაც ამგვარი შეხვედრებისთვის განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია.
ასოციაცია „ბუნებრივი ღვინის“ წარმომადგენელმა ესპერტებს მოკლე პრეზენტაციით ასევე გააცნო ასოციაციის საქმიანობა, მიზნები და მიღწეული შედეგები. შეხვედრაზე მყოფმა ასოციაციის წარმომადგენლებმა ასევე უპასუხეს კითხვებს ასოციაციაში გაწევრიანებასთან, პესტიციდების და ჰერბიციდების გამოყენების აკრძალვასთან და ღვინოში დანამატების გამოყენების აკრძალვასთან დაკავშირებით.
კითხვა-პასუხის რეჟიმში წარმართული შეხვედრის დასკვნით ნაწილში ასოციაციის წევრებმა და ნატურლენდის ექსპერტებმა ერთმანეთს გაუზიარეს კახეთში, იმერეთსა და თბილისში სამდღიანი ერთობლივი მუშაობის შედეგად მიღებული დაკვირვებები, ცოდნა და გამოცდილება, ასევე განიხილეს სამომავლო გეგმები.

Ecological Georgia - Farming of the Future
As part of the Natural Wine Association and the German Organic Agriculture Association Naturland meetings, the Association members learned about the project “Ecological Georgia: Farming of the Future”.
On August 15, Naturland experts conducted field consultations with the Association members at the “Anapea” organic farm in Tkhilistskaro village, Kvareli Municipality. On August 16, they visited the “Baia’s Wine” organic farm in Meore Obcha village, Baghdati Municipality.
During the meetings, the experts evaluated the quality and profitability of vine treatment. The winegrowers and winemakers had the opportunity to compare the challenges of viticulture in Eastern and Western Georgia and to draw conclusions about the best methods of combating fungal diseases for their regions, taking into account their unique characteristics.
With the help of Naturland experts - Eva Gemel, Axel Sek, Amal Mizane, and Lasha Chanturia, the Association winegrowers discussed the methods, doses, and possibilities of using different bio treatments. As the experts explained, when selecting the treatment for vineyard care and especially for disease prevention, it is important to consider the location of the vineyard, the characteristics of the region, and the existing practical experience.
On August 17, a project meeting was held at the Golden Tulip Design Hotel in Tbilisi. The Naturland experts presented the “Ecological Georgia: Farming of the Future” project and the activities of the Naturland e.V. organization, as well as their future visions for the development of natural wine production in the country, to the Association’s winegrowers and winemakers who were invited to the meeting.
At the meeting, it was emphasized how important the development of organic and natural agriculture is for the country on its way to EU membership, because economic progress must always be accompanied by ecological protection and the state and society’s focus on bio-direction.
At the bilingual (Georgian-English) meeting, interesting animations related to natural agriculture were shown. The information was provided in various ways that were easy and comprehensible, which is especially important for such meetings.
The representative of the Natural Wine Association also gave a short presentation on the Association’s activities, goals, and results to the experts. The Association representatives who were present at the meeting also answered questions related to joining the Association, banning the use of pesticides and herbicides, and prohibiting the use of additives in wine.
In the final part of the meeting, which was conducted in a question-and-answer format, the Association members and the Naturland experts shared their observations, knowledge, and experience from their three-day joint work in Kakheti, Imereti, and Tbilisi. They also discussed their future plans.